Connect with us

Porady i ciekawostki

Zaburzenia odżywiania

Published

on

Osoby z zaburzeniami odżywiania mają nieprawidłową percepcję samego siebie. Jeżeli są przesadnie chude, we własnych oczach, postrzegają się jako osoby otyłe. Może dotyczyć to całego ciała albo jego fragmentów. Towarzyszą temu marzenia o idealnej sylwetce. Ponieważ jest to trudno osiągalne zdarza się bardzo silny stres i emocje. Osoby z zaburzeniami odżywiania nie akceptują siebie i jedyny ratunek, w poprawieniu nastroju, widzą w kolejnej próbie odchudzania się. W ten sposób zaburzenia odżywiania doprowadzają do wyniszczenia organizmu i osłabienia wszystkich funkcji życiowych. Mogą doprowadzić także do depresji.

Objawy zaburzenia odżywiania

Najczęstsze objawy to sucha lub łuszcząca się skóra, powiększone ślinianki z powodu prowokowanych wymiotów, wypadanie włosów, marznięcie. Osoby z zaburzeniami odżywiania w celu ukrycia problemu unikają wspólnych posiłków, często wychodzą do łazienki podczas jedzenia, wyrzucają po kryjomu pokarm. Zdarza się, że w celu ukrycia chudości ubierają się warstwowo, żeby zamaskować nadmierne wychudzenie.

Najczęstsze zaburzenia odżywiania.

Do najczęstszych zaburzeń odżywiania należy jadłowstręt psychiczny nazywany anoreksją i żarłoczność psychiczna, zwana inaczej bulimią. Osoby z anoreksją, postrzegając się jako osoby grube, próbują stracić wagę, przez odmowę przyjmowania pokarmu, prowokowanie wymiotów lub przeczyszczanie. Często próbują też, poprzez nadmierne, obciążające ćwiczenia, doprowadzić do utraty wagi. Zdarza się, że stosują leki tłumiące łaknienie lub środki moczopędne. W ten sposób pogłębiają swój problem, doprowadzając się do skrajnego wyczerpania.

Drugie najczęściej spotykane zaburzenie odżywiania to bulimia. Charakteryzuje się ono niekontrolowanymi napadami objadania się, a następnie próbami pozbycia się zjedzonego pokarmu. Zwykle osoby z bulimią pochłaniają znaczne ilości pokarmu, przekraczające typową porcję. Obywa się to w stosunkowo krótkim czasie. Po tym napadzie objadania, podobnie jak przy anoreksji, prowokują wymioty, stosują środki przeczyszczające i odwadniające, przyjmują preparaty tłumiące łaknienie. Stosują też głodówki. Zdarza się, że chorzy na cukrzycę przestają przyjmować insulinę. Takie postępowanie może doprowadzić do uszkodzenia grzbietu ręki (z powodu prowokowania wymiotów) uszkodzenia zębów, wypadania włosów i ogólnego pogorszenia stanu zdrowia.

Sprawdź także wszystko na temat zaburzeń borderline.

Zaburzenia odżywiania. Kto najczęściej choruje?

Na zaburzenia odżywiania chorują najczęściej dziewczęta w wieku dojrzewania i młode kobiety. Nie jest to jednak przypadłość dotycząca wyłącznie kobiet. Również wśród mężczyzn zdarzają się zaburzenia odżywiania. Czasami jest to przypadłość mieszana albo niepełnoobjawowa. Dokładne określenie i zakwalifikowanie do odpowiedniego zaburzenia odżywiania wymaga specjalistycznej diagnozy. Skutki tych przypadłości mogą być bardzo poważne. Od problemów z układem krążenia, osteoporozą, zaburzeniami hormonalnymi, problemami ze wzrostem po depresję włącznie. Wiele z nich jest nieodwracalnych, dlatego ważna jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie.

Continue Reading