Porady i ciekawostki
Kwas alfa-liponowy a cukrzyca
Published
3 lata agoon
By
CopywriterKwas alfa-liponowy lub inaczej kwas tiooktanowy (ALA) jest silnym antyoksydantem, dzięki któremu składniki odżywcze zmieniane są w energię. Co więcej, kwas ten rozpuszcza się zarówno w tłuszczach, jak i wodzie. Jaki jest związek między kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Wyjaśniamy.
Kwas alfa-liponowy chroni komórki przed destrukcyjnymi skutkami hiperglikemii. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że to właśnie ten stan w zdecydowanej większości przypadków odpowiada za uszkodzenie nerwów związanych z przebiegiem cukrzycy.
Związek między kwasem alfa-liponowym a cukrzycą
Kwas alfa-liponowy odpowiedzialny jest za obniżenie poziomu cukru we krwi o ponad 60 proc. Dodatkowo zmniejsza infulinooporoność, a także obniża poziom cukru na czczo. Dzięki temu kwasowi możliwe jest także złagodzenie objawów, powstałych na skutek uszkodzenia nerwów oraz zmniejszenie ryzyka powstania retinopatii cukrzycowej (niekiedy występuje również pod nazwą cukrzycowej choroby oczu). Widocznie poprawia również insulinowrażliwość. Na stronie sklepów znajdziesz znacznie więcej informacji m.in. o tym, jakie znaczenie ma kwas alfa-liponowy dla diabetyków!
Źródła kwasu alfa-liponowego
Kwas alfa-liponowy uznawany jest za sprzymierzeńca diabetyków. W jakich pokarmach można go znaleźć? Oto niektóre z nich:
- brokuł,
- pomidory,
- szpinak,
- brukselka,
- podroby.
Nie sposób nie wspomnieć jednocześnie o tym, że kwas alfa-liponowy wiązany jest z białkami, przez co jego wchłanianie jest utrudnione. Dodatkowo dieta bogata w wyżej wymienione produkty nie jest w stanie zagwarantować, że kwas alfa-liponowy zacznie spełniać swoje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o efektywność i doustne stosowanie ALA. To właśnie dlatego kwas alfa-liponowy musi być podawany cukrzykom w formie wlewu dożylnego. Dla pełnego i satysfakcjonującego efekty zaleca się rozpoczęcie kuracji trwającej 3 tygodnie.