Connect with us

Porady i ciekawostki

Czyszczenia przydomowego szamba

Published

on

Każdego dnia w naszym domu powstają 10 litrów ścieków. Powstają one kiedy korzystamy z toalety, kiedy bierzemy prysznic jak i podczas prania oraz zmywania. Wiele czynności wymaga od nas użycia wody. Zazwyczaj nie zastanawiamy się gdzie ta woda trafia. Jeżeli mamy możliwość podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, to bardzo dobrze. Jednak części nieruchomości nie ma takiej możliwości i wówczas do wyboru jest przydomowa oczyszczalnia ścieków lub szambo. Dzisiaj powiem wam kilka słów o szambie oraz o tym jak o nie dbać.

Jak zadbać o szambo?

Zatkana rura kanalizacyjna lub wyciekające szambo, to niewątpliwie duże problemy. Zdecydowana większość właścicieli domów jednorodzinnych chce tego uniknąć. Jednym z powodów jest zbierający się osad. Można jednak pozbyć się tego problemu korzystając ze specjalnych preparatów, które sprawiają, że oczyszczanie szamba jest znacznie prostsze.

Przydomowe szambo bez względu na swoją budowę czy jest ono bezodpływowe czy też podłączony jest do systemu rur drenażowych, musi być w odpowiedni sposób kontrolowane i pielęgnowane. Najprostszą metodą jest stosowanie odpowiednich środków do czyszczenia i udrażniania. Warto również jest co jakiś czas dokładnie umyć szambo wewnątrz. Najlepiej sprawdzi się do tego myjka ciśnieniowa.

Dlaczego osad jest niebezpieczny?

Nieczystości jakie dostają się z domu do szamba osiadają na dnie. Tworzą one w ten sposób osad. W skład tego osadu wchodzą między innymi elementy organiczne, które podlegają rozkładowi oraz takie, które nie podlegają rozkładowi. W szambie znajdują się również nieorganiczne elementy. Do prawidłowego funkcjonowania szamba niezbędne są odpowiednie bakterie. Jednak to co dostaje się z naszego domu, czasem skutecznie je zabija. Dlatego konieczne jest zadbanie o to, aby flora bakteryjna była na odpowiednim poziomie. Preparaty z florą bakteryjną sprawiają, że w szambie zachodzą procesy mineralizacji. To sprawia, że nie powstaje osach, a ten który zostaje upłynniony. Dzięki temu jest możliwość łatwiejszego jego wyciągnięcia.

Preparaty dostępne są w wielu różnych rodzajach. Mogą być to na przykład tabletki, żele czy też różnego rodzaju proszki. Bez względu jednak na rodzaj, to sposób działania zawsze jest taki sam krok preparat możemy wsypać bezpośrednio do szamba jak i również do muszli klozetowej. W tym drugim wypadku będziemy mieli dodatkową korzyść jaką jest udrożnienie rur kanalizacyjnych. Teraz już widzicie jak ważnym elementem jest regularne dbanie o odpowiedni stan szamba. Będzie wam ono długo służyło.

Continue Reading